Automobilis paaugliui: 5 populiariausi B1 kategorijos automobilių modeliai
Galimybė savarankiškai vairuoti automobilį – vienas iš tų dalykų, kurių paaugliai laukia labiausiai. Jau nuo 16 metų galima gauti B1 kategorijos vairuotojo pažymėjimą, tačiau jis nesuteikia teisės vairuoti visų lengvųjų automobilių. Svarstote, koks B1 kategorijos automobilis paaugliui tiks labiausiai? Kviečiame paskaityti! Šiame straipsnyje pristatome kelis B1 kategorijos automobilių modelius, kuriuos renkamasi dažniausiai.
Dauguma mūsų žino, kad pilnametystė – būtina sąlyga asmeniui tapti visaverčiu vairuotoju. Automobilis, skirtas turintiesiems B1 kategorijos vairuotojo pažymėjimą, suteikia galimybę sėsti prie vairo kiek anksčiau. Tai puikus būdas įgyti vairavimo patirties ir išmokti spręsti situacijas, pasitaikančias kelyje. B1 kategorijos vairuotojo pažymėjimas suteikia teisę vairuoti keturračius lengvuosius automobilius, kurių masė neviršija 400 kg, o maksimali variklio galia – 15 kW (t. y. 20,4 AG). Kaip jau galima nuspėti, šio tipo automobilių pasirinkimas yra ribotas. Bet tai nereiškia, kad rinktis nėra iš ko, – rinkoje siūloma įvairių modelių, iš kurių galima rasti ką nors tinkančio jauniausiems vairuotojams. Nežinote, ką pasirinkti, o gal svarstote, kurios transporto priemonės yra populiariausios? Visą šią informaciją rasite mūsų straipsnyje.
Iš šio straipsnio sužinosite:
• kuo išsiskiria B1 kategorijos automobiliai;
• į kuriuos automobilių, skirtų paaugliams, modelius verta atkreipti dėmesį;
• kokie aksesuarai galėtų pamaloninti keliones tokiu automobiliu.
B1 kategorijos automobilis: ką verta apie jį žinoti?
B1 kategorijos automobiliai privalo atitikti nemažai griežtų reikalavimų. Visi jie nustatomi iš esmės remiantis tais pačiais principais, todėl verta su jais susipažinti prieš pradedant automobilio paaugliui paiešką. Pasiaiškinkime, kuo pasižymi šio tipo transporto priemonės.
Šie automobiliai priskiriami L7e transporto priemonių kategorijai, t. y. keturračiams su stogu. Maksimali tokios transporto priemonės masė negali viršyti 400 kg, jei tai lengvasis automobilis, o komercinės šios kategorijos transporto priemonės gali sverti ne daugiau kaip 550 kg. Tokio tipo automobiliai Lietuvoje nėra populiariausi – be abejo, šį faktą lemia tai, kad jų kainos būna santykinai aukštos. Atsarginių dalių pasiekiamumas yra ribotas, nes mūsų keliais važinėja nedaug šio tipo automobilių.
Dėl minėtų apribojimų dažnai nusprendžiama atidėti automobilio pirkimą iki vairuotojo pilnametystės. Tačiau tai nereiškia, kad B1 kategorijos automobilis – tai prastas spendimas! Viskas priklauso nuo individualių poreikių. Turite atsiminti, kad eisme dalyvaujančiam tokiam automobiliui galioja tie patys reikalavimai, kaip ir kitiems, taigi yra privalomas transporto priemonės valdytojo civilinės atsakomybės draudimas.
„Gali atrodyti, kad B1 kategorijos automobilis, turintis ribotas galimybes ir dažnai vairuotojo naudojamas vos 2 metus, – tai tik nereikalingos išlaidos. Tačiau negalima pamiršti to, kad tokia transporto priemonė sudaro sąlygas apsiprasti su vairavimo specifika ir suteikia progą įgauti patirties. Kuo anksčiau asmuo pradės vairuoti, tuo greičiau taps geru vairuotoju! Paauglys, kuris būdamas 18 metų jau turės dvejų metų vairavimo stažą, kur kas lengviau susitvarkys su „suaugusiųjų“ automobiliu“, – sako ekspertas iš „Inter Cars“.
Kokį automobilį pasirinkti? Populiarūs modeliai
Sėkmingai išlaikytas egzaminas ir gautas B1 kategorijos vairuotojo pažymėjimas? Sukate galvą, kokį automobilį verta nusipirkti? Paruošėme dažniausiai pasirenkamų modelių apžvalgą.
Romet 6E
Tai mažas, 2 vietų, automobilis, pagal įstatymą klasifikuojamas kaip lengvas keturratis. Jį gali vairuoti ne tik turintys B1, bet ir tie, kurie turi AM kategorijos vairuotojo pažymėjimą. Vertas dėmesio faktas yra tai, kad šis B1 kategorijos automobilis varomas elektriniu varikliu (galia – 4 kW), įkraunamas iš paprasto elektros lizdo. Maksimalus automobilio greitis – 45 km/h, o gamintojo nurodoma rida po įkrovimo siekia 106 km.
„Romet 6E“ turi 5 baterijas (12 V), kurių kiekvienos talpa – 120 Ah, o gamintojo nurodomas įkrovimo laikas siekia ne mažiau kaip 8 valandas. Jo įrangą sudaro: atstumiamieji elektriniai šoniniai langai, automatinė pavarų dėžė, skaitmeninis-analoginis skaitiklis, stabdžių skysčio lygio signalas, 2 garsiakalbiai, oro įpūtimas į vidų ir USB lizdas.
Aixam Coupe GTI
Ši transporto priemonė neabejotinai patenkins jaunų vairuotojų, kuriems rūpi tikrai nepriekaištingai atrodanti įranga, lūkesčius. Šis B1 kategorijos automobilis itin išsiskiria ryškiu, kiek sportišku dizainu ir daugelio laikomas vienu gražiausių. Jį galima vairuoti turint ir AM kategorijos vairuotojo pažymėjimą! Tai kategorija, skirta vyresniems nei 16 metų asmenims, kurie nori vairuoti lengvas mechanines priemones, pavyzdžiui, motorinius dviračius, motorolerius, keturračius, kurių masė neviršija 350 kg.
Šiame automobilyje žvilgsnį traukia ne tik efektinga išorė, bet ir vidus, suprojektuotas daug dėmesio skiriant detalėms. Sportinės „recaro“ tipo sėdynės aptrauktos ekooda ir apsiūtos pasirinktos spalvos siūlais, puikiai derančiais prie vairo apdailos. Skaitmeninis ridos skaitiklis, chromuoti priedai ir prietaisų skydelis su šiuolaikišku salono kompiuteriu – tai elementai, sudarantys standartinę automobilio įrangą. Joje taip pat yra galinio vaizdo kamera, radijas, multimedijos planšetinis kompiuteris su „Bluetooth“ ir USB bei 6 garsiakalbių komplektas.
„Aixam Coupe GTI“ turi priekinių ratų pakabą ir dyzelinį variklį, kurio tūris – 476 cm³, maksimali galia – 6 kW (3200 sūkių per min.). Automobilyje yra automatinė pavarų dėžė su „Ultra Soft“ sistema – šis sprendimas gerokai palengvina vairavimą nepatyrusiems vairuotojams.
Automobilio viduje įmontuotos dvi sėdynės, taip pat 1000 l talpos bagažinė. Ratai – su aliumininiais ratlankiais. Automobilis sveria 425 kg. Maksimalus pasiekiamas greitis – 45 km/h. Degalų bako talpa – 16 l, gamintojo duomenimis, degalų sąnaudos sudaro 3,1 l/100 km.
Aixam Crossover
Miesto visureigis 16 metų paaugliui? Kodėl gi ne! „Aixam Crossover“ – tai atnaujinta „Crossline“ modelio versija, tačiau ji atrodo masyvesnė ir daro gerą įspūdį kelyje.
Transporto priemonė turi automatinę bepakopę pavarų dėžę, centrinį užraktą, LED dienos šviesas, 14 colių ratlankius, padangas „Continental“, radijo imtuvą su AUX lizdu bei ABS sistemą. Verta atkreipti dėmesį, kad bagažinės talpa sudaro net 1200 l!
„Aixam Crossover“ yra varomas benzininiu varikliu, kurio tūris – 400 cm³. Variklio galia – 5,4 AG, o jo neabejotinas privalumas – žemos degalų sąnaudos: nuo 2,96 l/100 km. Maksimalus greitis, jeigu pasirenkama pagrindinė variklio versija, – 45 km/h, o versijos GTR (505 cm³, 20,4 AG) atveju pasiekiama net 98 km/h.
Kaip atrodo šio automobilio salonas? Iš esmės jis neatsilieka nuo žinomų didesnių automobilių. Chromuota apdaila suteikia jam elegantišką, prašmatnų charakterį, o daiktadėžėms, rankenoms ir laikikliams puikiai panaudota visa salono erdvė. Visoms „Aixam“ transporto priemonėms yra atliekami avarijų testai – jos taip pat turi saugos sertifikatus, atitinkančius naujausius Europos Sąjungos reikalavimus.
Ligier JS50
Nedidelis, tvarkingas ir kompaktiškas – taip trumpai galima apibūdinti šį automobilį. Jau iš karto akį patraukia aliumininiai ratlankiai ir dvigubas išmetimo vamzdžio antgalis, kuris iš tikrųjų yra... apdailos detalė, nes tikrasis išmetimo vamzdis paslėptas po buferiu. Tačiau tai nekeičia fakto, kad visuma atrodo visiškai gerai. „Ligier JS50“ gali vairuoti asmenys, turintys B1 ir AM kategorijų vairuotojo pažymėjimus.
Automobilis gali pasiekti 45 km/h greitį ir sunaudoja vos 2,5 l degalų 100 km. Jo 5,5 AG dyzelinis variklis, kurio tūris – 480 cm³, neleis paišdykauti kelyje, tačiau kasdien važinėti mieste yra visiškai pakankamas. Standartinę įrangą sudaro automatinė pavarų dėžė, 15 colių aliumininiai ratlankiai bei tamsinti elektriniai langai. Vairuotojas taip pat gali pasinaudoti skaitmeniniu ekranu, radijo imtuvu „Pioneer“ su „Bluetooth“ ir atbulinio vaizdo kamera.
Microcar M. Go
Tai nedidelis, 2 vietų, miesto automobilis, kuris pasirodė rinkoje 2008 metais. Jis gali būti komplektuojamas su dyzeliniu, benzininiu arba elektriniu varikliu. Nepaisant nedidelių matmenų, šis modelis išsiskiria talpia bagažine ir erdviu salonu.
Be abejo, dėmesį patraukia dviejų spalvų kėbulas, kuris kartu su tamsintais elektriniais langais ir aliumininiais ratlankiais (14 colių) tikrai sukuria nebanalios transporto priemonės įvaizdį. Automobilis turi automatinę pavarų dėžę bei dyzelinį variklį, kurio galia – 6 kW, o tūris – 498 cm³. Šio automobilio maksimalus greitis – 45 km/h. Jį galima vairuoti turint kategoriją AM.
„Microcar M. Go“ – tai transporto priemonė, kurioje tikrai pasirūpinta saugumu. Automatinio avarinių šviesų įjungimo sistema skirta staigaus stabdymo atveju, įmontuoti LED žibintai, skirti važiuoti dieną, bei du šoniniai modifikuoti galinio vaizdo veidrodžiai. Automobilyje yra priekiniai ir galiniai diskiniai stabdžiai, papildomai sustiprintos šoninės durys, o versijoje su papildoma įranga gali būti galinio vaizdo kamera bei oro pagalvė vairuotojo pusėje.
Reguliuojama vairuotojo sėdynė, didelė bagažinė, taip pat kondicionavimo sistema bei funkcija „Park Assist” (papildoma įranga) užtikrina didelį vairavimo komfortą.
Aksesuarai, kurie palengvins vairavimą
Ką tik išlaikiusieji vairavimo egzaminą iš pradžių dažnai nepasitiki savo jėgomis. Vairavimą jiems gali palengvinti rinkoje siūlomi aksesuarai. Taigi, kas pravers pradedančiajam vairuotojui?
Visų pirma – telefono laikiklis! Vairuoti be navigacijos yra sunku, tai dažnai kelia stresą net patyrusiems vairuotojams. Galimybė pritvirtinti išmanųjį telefoną prie priekinio stiklo suteiks galimybę komfortiškai naudotis pasirinktomis reikiamomis programomis.
Neapsigaukime manydami, kad pradedantiesiems vairuotojams kelyje negresia susidūrimai. Tokiose situacijose sunku nustatyti kaltininką ir kas tiksliai nutiko. Be to, avarijos kaltininkai taip pat gali pasinaudoti paauglio nepatyrimu ir permesti jam atsakomybę. Norint išvengti nemalonių konfliktų, verta investuoti į vaizdo registratorių.
Vairavimo metu išsikrovęs telefonas gali tapti rimta problema, ypač tais atvejais, kai vairuotojas gerai nežino kelio ir negali važiuoti be navigacijos. Automobilinis telefono įkroviklis, jungiamas į rūkalų uždegimo lizdą, – tai pigus ir paprastai prižiūrimas priedas, su kuriuo išvengsite tokių nemalonių situacijų.
Šiuos ir daugelį kitų aksesuarų, kurie pravers (ne tik) pradedančiajam vairuotojui, rasite „Inter Cars“ parduotuvių asortimente. Paaugliai mėgsta įvairius dalykėlius – ne tik praktiškus, bet ir tokius, kurie jiems tiesiog patinka. Galimybė papildyti savo pirmąjį automobilį kai kuriomis savarankiškai pasirinktomis smulkmenomis – taip pat naudinga patirtis! Mielai padėsime jums pasirinkti tinkamiausius modelius ir produktus.
Automobilis paaugliui – nepaprastas sprendimas
Pasirinkti automobilį paaugliui nėra paprasta. Kiekvieniems tėvams rūpi, kad automobilis būtų saugus, kai jų vaikas pradeda savo nuotykius savarankiškai važinėdamas po miestą. Gali atrodyti, kad mažo automobilio pirkimas jaunajam vairuotojui neturi prasmės, tačiau tai netiesa! Tai puiki proga įgyti patirties ir pasitikėjimo prie vairo. Iš šio straipsnio jau sužinojote apie keletą įdomių automobilių, tad turėsite ką pasiūlyti savo atžalai.
Dažnai užduodami klausimai (FAQ)
Ar nepilnametis asmuo gali vairuoti B1 kategorijos automobilį be suaugusiojo priežiūros?
Šiuo metu galiojančios taisyklės nereikalauja suaugusiojo asmens priežiūros, todėl paauglys gali vairuoti automobilį savarankiškai.
Ar Lietuvoje galima įsigyti B1 kategorijos automobilių?
Taip, nors pasiekiamų modelių skaičius yra gana ribotas. Vis dėlto nesunkiai galima ką nors surasti, tiek naujų, tiek naudotų šios kategorijos transporto priemonių.
Ar B1 kategorijos automobiliai yra brangūs?
Naujų automobilių kainos neretai siekia net virš 10-15 tūkst., nors, žinoma, viskas priklauso nuo konkretaus modelio. Jei ieškote pigesnės alternatyvos, geras sprendimas gali būti naudoti automobiliai.