Idealūs automobilio kilimėliai vasarai – veliūras ar guma?
Vairuotojams dažnai iškyla dilema dėl automobilio kilimėlių pasirinkimo: veliūras ar guma – kas geriau? Šiandien pasistengsime ją išspręsti kartą ir visiems laikams. Straipsnyje pateiksime abiejų tipų kilimėlių privalumus, taip pat atskleisime, kokios jų kainos automobilių dalių parduotuvėse. Kviečiame skaityti ir tinkamai pasirinkti kilimėlius savo automobiliui.
Perkant automobilio kilimėlius, nepriklausomai nuo jų medžiagos, būtina įvertinti keletą aspektų. Pirmasis ir pagrindinis – jų forma. Kilimėlius geriausia rinktis su išpjovomis, pritaikytomis konkretaus modelio automobilio grindų formai. Tik tuomet vairuotojas bus tikras, kad jie gerai priglus prie grindų, neslankios važiavimo metu, pvz., nenuslys po pedalais ir neapsunkins transporto priemonės vairavimo. Šiais laikais labai daug kilimėlių modelių turi kiaurymes montavimo taškams, išdėstytiems automobilio grindyse. Kilimėlių įsegimas į specialius, gamintojų paruoštus segtukus (pvz., tai yra standartas grupėje „Volkswagen“ grupėje nuo 1990–ųjų) stabilizuos juos vietoje ir neleis slankioti važiavimo metu.
Veliūrinius kilimėlius lengviau derinti
Veliūriniai automobilių kilimėliai turi vieną didelį privalumą – jie itin gerai atrodo keleivių kabinoje! Rinkoje galima rasti įvairių spalvų medžiagų, o tai suteikia galimybę pritaikyti kilimėlių spalvą prie transporto priemonės grindų apmušalų. Be to, vairuotojas gali pasirinkti kilimėlių modelį su išsiuvinėtu logotipu, pvz., „Toyota“ arba „Volkswagen“, arba su personalizuotu užrašu. Veliūro kilimėliai yra laikomi gerokai patvaresniais už guminius – juose jau po metų ar dviejų gali atsirasti skylių, pvz., vietoje, kurioje vairuotojo kulnas remiasi į kilimėlį, kai spaudžia sankabos pedalą. Veliūro kilimėlių tarnavimo laikas yra gerokai ilgesnis, nors nuolatinio spaudimo vietose audinys gali būti kiek sugniuždytas.
Veliūro kilimėliai dažniausiai turi montavimo kiaurymes. Tačiau jie taip pat tinka ir tada, kai kiaurymės nesutampa su automobilio gamintojo paruoštais montavimo taškais. Kokiu būdu? Visų pirma, dėl apatinės kilimėlio dangos tekstūros – ji yra šiurkšti ir akyta, savo struktūra primena neapdirbtą akmenį. Dėl to kilimėlis tarsi prisikabina prie automobilio grindų apmušalų ir tai jį stabilizuoja eksploatacijos metu. Kilimėliai iš veliūro ne tik puikiai priglunda, bet ir gerai išlaiko formą. Išėmimo ir įdėjimo į automobilį metu jie nesideformuoja, nesusilanksto ir ilgiau išlaiko gerą išvaizdą.
Nuotr. Volkswagen
Veliūro medžiaga kilimėliuose pakankamai gerai pasiteisina vasarą. Priešingai nei guma, ji nesulaiko didelio šilumos kiekio. Tokiu būdu sumažinamas keleivių kabinos įkaitimo efektas, kai automobilis ilgiau stovi saulės atokaitoje karštomis vasaros dienomis. Kaip palaikyti automobilių veliūro kilimėlių švarą? Būtina kartas nuo karto užsukti į plovyklą: čia kilimėlius pirmiausia išpurtykite, o po to išsiurbkite dulkiu siurbliu. Šių veiksmų pakaks švarai palaikyti vasaros dienomis. Daugiau problemų šių kilimėlių valymas kels tuomet, kai prasidės lietaus sezonas.
Veliūro kilimėliai pasiteisina sausu oru
Veliūro kilimėliai ne taip lengvai atiduoda drėgmę, todėl juose susikaupęs vanduo gali didinti langų rasojimo efektą bei generuoti kabinoje nemalonų kvapą – tai dažniausiai nutinka rudenį ir žiemą. Norint to išvengti, verta kartkartėmis išimti kilimėlius iš automobilio ir gerai išdžiovinti vasaros saulėje. Antra, veliūro kilimėlius galima labai išpurvinti, pvz., purvu, prilipusiu prie batų padų. Šiuo atveju jų atgaivinimui bus reikalingas plovimas, kuris padės atsikratyti visų smėlio ir purvo dalelių, įstrigusių šiurkščioje medžiagoje.
Guminiai automobilių kilimėliai neatrodo taip estetiškai kaip veliūro, tačiau juos lengviau prižiūrėti. Pakanka iš jų išpurtyti susikaupusį smėlį ir kartais nuplauti aukšto slėgio plovykloje. Be to, lietaus metu vanduo kaupiasi ant kilimėlių ir neįsigeria į grindų apmušalus, o purvas lieka guminėse įdubose iš kurių jį lengviau pašalinti. Kokie šio tipo kilimėlių trūkumai? Guma yra daug sunkesnė už veliūrą, o nauji kilimėliai gali skleisti labai dirginantį kvapą. Į pastarąjį veiksnį ypatingą dėmesį turi atkreipti alergiški žmonės, o taip pat turintys labai jautrią uoslę.
Nuotr. Volkswagen
Kiek kainuoja veliūro ir gumos kilimėliai?
Automobilių kilimėlių kainos, nepriklausomai nuo jų medžiagos, iš esmės yra panašios. Priekinių guminių kilimėlių komplektas kainuoja mažiausiai 10 EUR. Medžiaginių kilimėlių komplektas priekiui ir galui kainuos apie 30 EUR. Didesni skirtumai pasirodo aukštesnių kainų diapazone. Medžiaginių kilimėlių kainos kartais gali siekti iki 50 EUR, o guminiai kilimėliai dažniausiai kainuoja ne daugiau nei 20-30 EUR.
Kilimėlius besirenkantis vairuotojas, visų pirma, turi įvertinti savo lūkesčius. Deja, jis turi juos palyginti su eksploatacijos sąlygomis. Pavyzdys? Jei jis turi visureigį ir dažnai važinėja keliais be kietos dangos, tai nedvejodamas turėtų rinktis guminius kilimėlius. Medžiaginiai gali gan greitai susitepti ir prarasti savo išvaizdą. Kada pasirinkti veliūrą? Tai puikus sprendimas vairuotojams, kurie dažniausiai važinėja mieste. Šiuo atveju medžiagos sutepimo rizika yra gerokai mažesnė, o vairuotojas bus užtikrintas, kad elegantiški automobilių veliūro kilimėliai išlaikys savo išvaizdą ilgesnį laiką.