Stogo bagažinės – labai universalūs automobilių aksesuarai. Dėl savo įvairiapusiškumo jos tikrai pravers tiek vasaros, tiek žiemos kelionėse. Rinkoje galima rasti daug įvairių formų, tūrių ir rūšių jų modelių. Šįkart patarsime, į ką atkreipti dėmesį perkant automobilio stogo bagažinę ir kaip pasirinkti modelį, kuris patenkintų poreikius tiek dabar, tiek ateityje.
Stogo bagažinėse patogiausia ir saugiausia gabenti automobilio bagažinėje netilpusį krovinį. Didelis plotas leidžia supakuoti atostogų arba pramogų reikmenis. Stogo bagažinė, kartais šmaikščiai vadinama „karstu“, puikiai tiks ilgiems daiktams, pavyzdžiui, irklams, slidėms arba snieglentėms, gabenti. Tai reiškia, kad nepriklausomai nuo metų laiko galima pasinaudoti tokios bagažinės privalumais ir suteikiama papildoma krovinio erdve. Stogo bagažinė dažniausiai tampa ilgamete investicija, todėl renkantis tokio tipo bagažinę verta įdėmiai susipažinti su jos savybėmis.
Iš šio straipsnio sužinosite:
– kaip pasirinkti stogo bagažinę automobiliui;
– kokie yra stogo bagažinių tvirtinimo būdai;
– kaip galima atidaryti stogo bagažines;
– kokios yra stogo bagažinių kainos.
Stogo bagažinės tūris ir keliamoji galia
Vienas pagrindinių stogo bagažinės pasirinkimo kriterijų – jos tūris. Mažiausių „karstų“ talpa – apie 300 litrų, šiose bagažinėse galima gabenti daiktus, kurių ilgis – iki 190 cm. Didžiausių šio tipo bagažinių tūris – daugiau nei 600 litrų. Be tūrio, turime atkreipti dėmesį ir į keliamąją galią, t. y. maksimalų bagažo, kurį galime sudėtį į vidų, svorį. Reikia turėti galvoje, kad svoris ne visada yra proporcingas tūriui. Galima rasti stogo bagažinių, kurių tūris – 320 litrų, o keliamoji galia – apie 75 kg, ir tokių, į kurias telpa 420 litrų, bet jos gali „pakelti“ vos 50 kg. Tai daugiausia priklauso nuo konkretaus modelio konstrukcijos ir medžiagos, iš kurios bagažinė pagaminta.
Kaip parinkti stogo bagažinę automobiliui?
Jei jau apsisprendėme dėl savo bagažo gabenimo poreikių, reikia tinkamai pritaikyti stogo bagažinės dydį prie savo automobilio. Jei turite kombi tipo, sportinį automobilį arba vaną, tai viskas paprasta, nes tiks faktiškai bet kokio dydžio bagažinė. Problema atsiranda mažų automobilių atveju, nes stogo bagažinė neturi labai išsikišti už stogo kontūrų. Reikia atminti, kad visas stogo bagažinės ilgis neturi būti ilgesnis už stogą. Dėl atsargumo verta nusipirkti tokį, kuris bus 5–10 cm trumpesnis. Svarbu įvertinti ir stogo atsparumą. Net jei bagažinė gali atlaikyti 75 kg, gali paaiškėti, kad turimo automobilio stogas nėra pritaikytas tokiam svoriui. Šį parametrą reikia patikrinti automobilio naudojimo instrukcijoje arba išsiaiškinti autorizuotame servise.
Važiuojant su stogo bagažine reikia įvertinti tai, kad didelis krovinys sukelia papildomą oro pasipriešinimą, kuris gali būti gana didelis ir turėti įtakos transporto priemonės vairavimo savybėms. Dinamiškas važiavimas, o ypač greitas posūkių įveikimas su prikrauta stogo bagažine, yra pavojingas ir gali sukelti nestandartinį, sunkiai nuspėjamą automobilio judėjimą. Daug kitų patarimų, susijusių ne tik su vasaros kelionėmis, rasite platformos motointegrator.pl parengtuose straipsniuose.
Montavimo būdas
Verta atkreipti dėmesį ir į stogo bagažinės montavimo patogumą bei lengvumą. Kitaip nei standartinės stogo bagažinės, „karstai“ naudojami tik tam tikromis progomis, todėl jie montuojami ir išmontuojami gerokai dažniau nei klasikinių bagažinių laikikliai. Verta sumokėti kiek daugiau už žinomų prekių ženklų produktus su patentuotomis sistemomis, palengvinančiomis montavimą (pavyzdžiui, įmonės „Thule“; tiems, kurie ieško kompromiso tarp kokybės ir patrauklios kainos, rekomenduojame stogo bagažines „Mammooth“). Sistemos su integruota priveržimo jėgos rodykle suteikia galimybę montuoti bagažinę tiesiogiai bazinės bagažinės sijų T formos grioveliuose. Toks sprendimas pagreitina montavimą, neprireikia jokių įrankių. Tačiau reikia patikrinti, ar konkreti stogo bagažinė gali būti sumontuota prie tokio tipo sijų. Būna stačiakampės plieninės sijos „SquareBar“ bei aliumininės sijos „SlideBar“, kurios papildomai išsikiša už automobilio ribų ir palengvina krovimą. Jei sijos netinka pasirinktam modeliui, nieko tokio – rinkoje galima rasti specialių adapterių, kurie leidžia montuoti prie bet kurio tipo sijų, tačiau tam prireikia papildomų išlaidų.
Atidarymo būdas ir papildomos apsaugos
Dažniausiai patogumą lemia atidarymo būdas ir bagažo apsaugos sistema. Pažangiausi sprendimai leidžia atidaryti stogo bagažinę iš abiejų pusių ir palengvina bagažo įdėjimą ir išėmimą tiek iš keleivio, tiek iš vairuotojo pusės. O jei norite maksimaliai panaudoti gabenimo galimybes, pasirinkite modelį, kurio viduje yra papildomi tinklai ir sagtys. Tai leis pritvirtinti bagažą, jei jis neužims visos erdvės. Tai labai svarbu, nes važiavimo metu daiktai bagažinėje neturi judėti.
Svarbūs sertifikatai ir testai
Dar vienas svarbus aspektas – saugumo sertifikatai, kuriuose nurodoma, kas įvyksta su bagažine avarijos atveju. Labiausiai paplitusį sertifikatą išduoda TÜV. Taip pat didelę reikšmę stogo bagažinėje gabenamo bagažo saugumui turi norma „City-Crash“, kuri nusako, kas atsitinka įvykus avarijai, kai 30 km/h greičiu atsitrenkiama į nejudanti objektą.
Stogo bagažinė – pagal poreikius: pataria „Inter Cars“ ekspertai
Norėdami palengvinti stogo bagažinės pasirinkimą, mūsų ekspertai paruošė tris pavyzdinius pasiūlymus. Tai, be abejo, leis lengviau pasirinkti geriausią stogo bagažinę, kurią naudosite daugelį metų ir ilgesnėse, ir trumpesnėse kelionėse.
Stogo bagažinių kainos
Pigiausios stogo bagažinės kainuoja apie 140-160 EUR. Pažangesnių modelių kainos prasideda maždaug nuo 300-350 EUR (pavyzdžiui, „Mammooth MMT MOCS Adamantis 460GR“, keliamoji galia – 75 kg, tūris – 460 l) ir baigiasi net 1400-1700 EUR. Galutinis pasirinkimas priklauso nuo poreikių bei finansinių galimybių. Atminkite, kad stogo bagažinę naudosime daug metų, todėl verta investuoti kiek didesnę sumą ir užtikrinti patikimą ir patogią eksploataciją.
Gyvendami įtemptu ritmu turėtume dar labiau vertinti savo laisvalaikį. Jei mėgstate aktyviai leisti laiką ir keliauti, be abejo, įvertinsite papildomą erdvę bagažui. Stogo bagažinė leis savaitgaliais geriau organizuoti laiką, kuri praleisite atokiau nuo namų, atostogų kelionėse arba vykdami slidinėti.
Pagrindiniai klausimai
Kaip gerai išdėstyti krovinį stogo bagažinėje?
Geriausia išdėstyti krovinį per visą bagažinės erdvę, o jei ji nėra visiškai užpildoma, būtina naudoti prilaikančius diržus.
Kokiu maksimaliu greičiu galima važiuoti automobiliu su stogo bagažine per smarkų vėją?
Kadangi stogo bagažinė ne tik pablogina aerodinamiką, bet ir padidina šoninį ir priekinį paviršių, pučiant smarkiam vėjui negalima viršyti 90–100 km/h greičio, net jei KET leidžia šioje kelio atkarpoje važiuoti didesniu greičiu.
Kaip pasirūpinti stogo bagažinės švara?
Visų pirma būtina susipažinti su stogo bagažinės priežiūros instrukcija. Nepatariama plauti stogo bagažinių automatinėse automobilių plovyklose. Kur kas geresnis pasirinkimas – aukšto slėgio rankinė plovykla.
Mūsų svetainė naudoja slapukus, kad palaikytumėme svetainės funkcionalumą ir Jums užtikrintumėme geriausią naršymo patirtį, taip pat statistinei informacijai apie interneto svetainės lankomumą rinkti.
Jei sutinkate, paspauskite „Sutinku“. Savo sutikimą galite bet kada atšaukti. Daugiau informacijos apie naudojamus slapukus rasite mūsų.
Bet kuriuo metu galite atsiimti savo sutikimą, pakeisdami naršyklės slapukų nustatymus.