Paskelbimo data: 2024-10-28

Kondicionavimo sistemos pildymas: kiek tai kainuoja ir ką verta žinoti?

Karšta vasara nenuteikia kelionėms, jei automobilyje neveikia kondicionavimo sistema. Tad geriau pasiruošti iš anksto – patikrinti sistemos būklę, papildyti ją šaldomąja medžiaga. Kas žinotina apie automobilių kondicionavimo sistemų priežiūrą, kad jos tinkamai atliktų savo funkciją? Kiek kainuoja kondicionavimo sistemos pildymas ir kada tai reikia padaryti?

Išsiaiškinkite šiuos dalykus jau dabar. Sužinokite, kaip praktiškai atrodo kondicionavimo sistemos pildymas, iš ko susideda specialistų teikiamų paslaugų kainos ir dėl ko verta pasirūpinti visos sistemos būkle. Kiekvienam transporto priemonės savininkui svarbu tai suvokti. „Inter Cars“ ekspertų komanda, remdamasi ilgamete patirtimi, paruošė jums nemažai rekomendacijų, kaip tinkamai pasirūpinti automobilių kondicionavimo sistemomis.

• Kada reikia pildyti kondicionavimo sistemą ir kodėl tai būtina daryti?

• Viskas apie kondicionavimo sistemų priežiūrą

• Kokie kondicionavimo sistemų gedimai dažniausiai pasitaiko?

• Kiek kainuoja automobilio kondicionavimo sistemos pildymas ir nuo ko tai priklauso?

• Ką apie kondicionavimo sistemų pildymą sako „Inter Cars“ ekspertas?

Kada ir kodėl reikia pildyti kondicionavimo sistemą?


Šiuo metu sunku įsivaizduoti ilgą kelionę automobiliu be kondicionavimo sistemos vasarą. Kai oro temperatūra pakyla iki rekordinių aukštumų, sandariai uždarytame transporto priemonės salone gali būti net dvigubai karščiau. Todėl pasirūpinkite pripildyti kondicionavimo sistemą laiku. Dėl padidėjusios paklausos paslaugos kaina prieš atostogų sezoną arba vasarą gali būti kiek aukštesnė. Tokiu metu taip pat pailgės laukimo laikas.



Kondicionavimo sistemos priežiūra. Ką verta žinoti?


Kondicionavimo sistemos pripildymas – tai dar ne viskas, apie ką reikia pagalvoti ruošiant automobilį vasaros sezonui. Būtina patikrinti sistemos sandarumą, papildyti alyvos iki reikiamo lygio, išvalyti ją, kad neliktų grybelių, ir pakeisti visus filtrus. Taip pat reikėtų pasirūpinti, kad techninės apžiūros metu specialistai apžiūrėtų kondicionavimo sistemą. Greitas potencialaus gedimo nustatymas leis išvengti rimtų ir brangiai atsieinančių pažeidimų.

Kondicionavimo sistemos sandarumo ir efektyvumo patikra


Nesandarumų atsiranda nepriklausomai nuo to, kokia yra jūsų automobilio rida ir kiek jam metų, ypač jei kalbama apie sistemas, kuriose būna temperatūrų arba slėgių skirtumai. Be abejo, joms priklauso automobilio kondicionavimo sistema. Šios sistemos pildymas, jei ji yra nesandari, neturi prasmės, nes papildyta šaldomoji medžiaga greitai išgaruos, o jūs tik prarasite pinigus.

Todėl būtina reguliariai tikrinti kondicionavimo sistemos žarnų ir kitų komponentų sandarumą. Tai galite atlikti savarankiškai, bet kadangi tai – ekspertų darbas, verta pasikliauti jų patirtimi ir gabumais.

Dažniausiai taikomas kondicionavimo sistemos sandarumo patikros būdas – šaldomosios medžiagos išsiurbimas ir vakuumo sukūrimas sistemos viduje. Po to reikia pripildyti sistemą aukšto slėgio azoto. Jei vakuumas bus išlaikytas, tai reikš, kad sistema yra sandari.

Kondicionavimo sistemos valymas


Kondicionavimo sistema užtikrina puikias sąlygas plisti grybeliams, pelėsiams ir bakterijoms. Todėl vien ventiliacijos groteles nušluostyti nepakanka, jei kalbame apie kruopštų automobilio valymą. Kondicionavimo sistemą būtina reguliariai ozonuoti ir valyti grybelius, kad saloną pasiektų kokybiškas, švarus oras.

Ekspertai rekomenduoja kondicionavimo sistemą ozonuoti ir kruopščiai išvalyti bent kartą per metus, geriausia – ankstyvą pavasarį. Tačiau alergiškiems ir apdairiems žmonėms rekomenduojama tai atlikti bent 2 kartus per metus – rudenį ir ankstyvą pavasarį.

Atminkite: jei jaučiate nemalonų kvapą iš ventiliacijos grotelių, kenksmingų mikroorganizmų koncentracija yra labai didelė ir tai reiškia, kad būtina kuo skubiau imtis priemonių ir pašalinti problemą. Taip pat nebandykite jo užmaskuoti, nes kvapas – tai reiškinys, turintis konkrečią priežastį.

Parduotuvėse rasite daugybę kondicionavimo sistemos valymo priemonių, tačiau jų veiksmingumas nėra užtikrintas. Geriau pasinaudoti profesionalių automobilių servisų paslaugomis, kurie turi ozono generatorius bei atitinkamus įrankius.

Kondicionavimo sistemos pildymas. Kaip tai daroma?


Šaldomąja medžiaga sistema pildoma kartu su alyva, o visas procesas trunka apie vieną valandą. Prie kondicionavimo sistemos prijungiamas specialus įrenginys, išsiurbiantis visą seną šaldomąją medžiagą, o po to vakuumuojama siekiant aptikti galimus nesandarumus. Jei viskas gerai, kondicionavimo sistema pripildoma reikiamu kiekiu šaldomosios medžiagos bei tinkamai parinktos alyvos.



Dažniausi kondicionavimo sistemos gedimai


Kaip atpažinti automobilio kondicionavimo sistemos pažeidimą? Sistemos papildymas prieš vasaros sezoną – tai puiki proga patikrinti jos būklę ir efektyvumą. Tačiau verta žinoti, kaip sukonstruota visa kondicionavimo sistema.

Kondicionavimo sistema susideda iš:

• garintuvo,

• kompresoriaus,

• kondensatoriaus (t. v. radiatoriaus),

• išsiplėtimo vožtuvo,

• sausintuvo.

Kondicionavimo sistemos garintuvas yra atsakingas už pro jį tekančio oro atšaldymą, kompresorius – už atitinkamo slėgio sudarymą šaldomojoje medžiagoje, o išsiplėtimo vožtuvas privalo mažinti šios medžiagos slėgį. Sausintuvas yra atsakingas už joje esančių dalelių sulaikymą, o kondensatorius – už šilumokaitą.

Kiekvienas šių elementų yra mechaninė dalis, o tai reiškia, kad jie gali būti pažeisti. Todėl, jei pastebėjote kondicionavimo sistemos efektyvumo sumažėjimą arba ji tiesiog neveikia, vykite į automobilių servisą.

Šiuolaikiškuose automobiliuose pakanka prijungti transporto priemonės kompiuterį prie diagnostinės įrangos ir po kelių minučių gauti informaciją apie visas klaidas. Šios klaidos rodo ne tik netinkamą visų sistemų, bet ir pavienių komponentų veikimą. Todėl, jei kondicionavimo sistema yra pažeista, sužinosite apie tai iškart ir bus aišku, kur ieškoti gedimo.

Kokios dažniausios kondicionavimo sistemos pažeidimų priežastys?


Kondicionavimo sistemų pažeidimo priežasčių sąraše rasite šias:

• Per mažai šaldomosios medžiagoje sistemoje.

• Nereguliarus kondicionavimo sistemos naudojimas ilgą laiką (pvz., tik vasarą).

• Netinkamos alyvos ar dažiklio naudojimas.

• Nepakankamas sistemos išvalymas po kompresoriaus užsikirtimo.

• Patikros atidėliojimas arba visiška nepriežiūra.

Kaip matome, dauguma priežasčių, dėl kurių kondicionavimo sistemos yra pažeidžiamos, atsiranda dėl vairuotojų aplaidumo. Reguliariai prižiūrima ir pagal gamintojo rekomendacijas naudojama kondicionavimo sistema veiks efektyviai ir be pažeidimų.

Kondicionavimo sistemos pildymo kaina


Šaltnešiu vadinama kondicionavimo sistemose naudojama šaldomoji medžiaga R134a yra kur kas pigesnė nei R1234yf. Pirmieji 100 g šaltnešio R134a dažniausiai kainuoja apie 30-35 EUR, o kiti 100 g – jau vos 7-12 EUR, Automobilio kondicionavimo sistemą pildyti šaltnešiu R1234yf yra gerokai brangiau: pirmieji 100 g gali kainuoti apie 60 EUR, o kiti – 15-25 EUR. Kainų skirtumas priklauso nuo savaiminio užsiliepsnojimo temperatūros. Nurodoma šaltnešio R134a temperatūra – 770° C, o R1234yf – vos 405° C. Dėl mažesnės savaiminio užsiliepsnojimo temperatūros kondicionavimo sistemoms, kuriose naudojama šaldomoji medžiaga R1234yf, reikia kitokios įrangos, o tam prireiks papildomų išlaidų.




Kaip tai atrodo praktiškai?


Galutinė kondicionavimo sistemos pildymo kaina priklausys nuo to, kiek šaldomosios medžiagos reikia papildyti konkrečioje transporto priemonėje. Standartinio lengvojo automobilio bako talpa sudaro apie 500–600 g, o, pavyzdžiui, SUV tipo automobiliuose arba visureigiuose galima rasti ir didesnių konstrukcijų. Automobilio kondicionavimo sistemos užpildymas šaltnešiu R134a (jei kondicionavimo sistemoje visiškai nėra šaldomosios medžiagos) kainuos apie 55-80 EUR. Norint tuščią sistemą užpildyti šaltnešiu R1234yf prireiks apie 120-150 EUR išlaidų. Taigi, skirtumas yra akivaizdus.

Šaldomoji medžiaga R1234yf rinkoje atsirado dėl naujų Europos Sąjungos aplinkos apsaugos reikalavimų. Ji yra ekologiškesnė medžiaga, nors tai, deja, atsiliepia automobilių savininkų piniginėms. Juolab kad praktika rodo, jog kiekvienais metais apie 10 proc. šaldomosios medžiagos prarandama, net jei sistema veikia tinkamai ir yra sandari.

Kas dar, be šaldomosios medžiagos, lemia kondicionavimo sistemos pildymo kainą?


Kondicionavimo sistemos pildymo paslaugos kainai įtakos turi ne vienas veiksnys. Kaina gali priklausyti ir nuo konkretaus automobilių serviso vietos ir reputacijos.

Įmonėms ir specialistams dideliuose miestuose prireikia daugiau išlaidų dirbtuvėms išlaikyti. Jei automobilių servisas yra populiarus tarp klientų, jis turės ir didesnį darbo krūvį. Tad nieko nuostabaus, kad teikiamų paslaugų kainos gali būti aukštesnės.

Jei jūsų automobilis yra šiuolaikiškas, kondicionavimo sistemos pildymą tikrai geriau patikėti patyrusiems specialistams. Jie pasirūpins jūsų automobiliu atsižvelgdami į nustatytus kokybės standartus ir transporto priemonės gamintojo rekomendacijas. Jei automobiliui dar galioja techninė gamintojo garantiją, verta patikėti kondicionavimo sistemos pildymą autorizuotam servisui.

Žinant, kiek kainuoja konkretaus automobilio sistemos pildymas, tereikia susirasti tinkamą pasiūlymą. Vis dėlto prieš priimant galutinį sprendimą verta palyginti bent kelis aplinkinius autoservisus, nepamirštant ir tų, kurie yra miesto pakraščiuose.

Ką pataria „Inter Cars“?


„Kondicionavimo sistema – tai labai svarbi sistema kiekviename šiuolaikiškame automobilyje. Tačiau pirmiausia turite pasirūpinti jos technine būkle, švara ir efektyvumu, tuomet galėsite džiaugtis vėsiu oru automobilyje vasarą. Reguliariai prižiūrėkite, valykite sistemą (nepamirškite šalinti grybelių ir ozonuoti) ir nuolat papildykite, jei trūksta šaldomosios medžiagos“, – sako ekspertas iš „Inter Cars“.

Kondicionavimo sistema jūsų automobilyje streikuoja? Nepriklausomai nuo to, kada pastebėsite gedimo požymius arba efektyvumo sumažėjimą, būtina pašalinti pažeidimą. Pašnekovas įspėja, kad automobilio kondicionavimo sistemos pildymas ne visuomet išsprendžia problemą, ypač jei sistemoje atsirado nesandarumų. Todėl reikia reguliariai tikrinti savo automobilio techninę būklę ir nedelsiant reaguoti atsiradus bet kokiems nepageidaujamiems simptomams. „Inter Cars“ rasite daugybę atsarginių dalių. „Tiekiame viską, ko gali prireikti, kad jūsų automobilis veiktų nepriekaištingai“, – patikina įmonės atstovas.

DUK


Kiek kainuoja kondicionavimo sistemos pildymas?

Kaina priklauso nuo daugelio individualių veiksnių. Norėdami ją sužinoti susisiekite su automobilių servisu, teikiančiu kondicionavimo sistemų pildymo paslaugas. Kaina gali svyruoti nuo 35-150 EUR.

Ar galima savarankiškai pildyti kondicionavimo sistemą?

Ne. Savarankiškas kondicionavimo sistemos pildymas neturint žinių, įgūdžių ir tinkamų įrankių gali sumažinti jos efektyvumą ir sutrumpinti veikimo laikotarpį. Todėl geriau nuvykti į profesionalų automobilių servisą ir patikėti šį darbą patyrusiems specialistams.

Kada geriausia pildyti kondicionavimo sistemą?

Geriausia tai daryti žiemos pabaigoje arba anksti pavasarį. Kondicionierius dažniausiai naudojamas vasaros sezonu, tačiau kylančiai temperatūrai verta pasiruošti iš anksto.